вторник, 30 января 2018 г.

Письменники - ювіляри

         В цьому році виповнилося 390 років від дня народження французького казкаря Шарля Перро, а його ім’я пам’ятають, казки – читають. Він став автором першої дитячої книжки, він – основоположник жанру «чарівна казка». Найбільша заслуга його полягає в тому, що він увів казку в літературу, адже до цього вона була жанром виключно народної творчості. Для нього казковий світ став спробою побачити диво у потоці буденності.
Чи міг думати прославлений у свій час поет, що його ім’я обезсмертять не довгі поеми, урочисті оди й учені трактати, а тоненька книжечка казок. Усе забудеться, а вона залишиться жити в століттях. Тому що герої чудових казок Шарля Перро стали справжніми друзями всіх дітей.

Найулюбленішими казками дітей стали «Червона шапочка», «Хлопчик-Мізинчик», «Попелюшка» і «Кіт у чоботях».
В одному із найбільших і найкрасивіших міст у світі – Парижі (столиці Франції) – 12 січня 1628 року народилися близнюки. Подружжя Перро вже виховувало чотирьох синів. Батько, впливовий адвокат Фернан Перро, вирішив назвати новонароджених на честь французьких королів: Шарль та Франсуа. Та через півроку маленький Франсуа помер, і ця подія наклала певний відбиток на характер майбутнього письменника.
Років з 6-ти він навчився від мами читати. Першу чарівну казку хлопчик почув від своєї няні. Йому настільки сподобались чарівні казки, що він спробував разом зі старшими братами написати свою казку. І називалася вона «Кохання лінійки та компаса».
Шарлю було 8 років, коли його віддали на навчання в коледж Бове. Спочатку навчання давалося йому важко, але згодом він став майже найкращим учнем. До 13 років коледж Бове був для Шарля справжнім жахом. В нього тут не було друзів, бо однолітки сторонилися його, але не чіпали, тому що в цьому ж коледжі навчалися старші брати Шарля, які могли за нього заступитися. Та через складний характер Шарлю довелося залишити коледж і навчатися самостійно. Майбутній казкар після закінчення університету працював в паризькому суді адвокатом. Та практикував недовго, бо почав писати поеми, присвячені королеві, і завдяки їм він став придворним поетом.
Молодого юриста помітили, і міністр фінансів Ніколо Фуке запросив Перро на роботу. Шарль служив при дворі Людовика XIV. Король був задоволений його службою і навіть інколи радився із Шарлем. Перро розбагатів, став членом Французької академії наук, але й надалі свої придворні обов’язки поєднував з літературною діяльністю.
Творчий спадок Шарля Перро великий. Він працював над створенням «Всезагального словника французької мови». Його перу належить робота «Великі люди Франції», написані статті, книги, мемуари, поеми у віршах, багато поезій.
І хоча писав Шарль багато і в різному жанрі, основним жанром його творчості стала чарівна казка. До нього спеціально для дітей ніхто не писав. І це, напевно, найбільша заслуга Шарля Перро – його казки поклали початок дитячої літератури як окремого жанру. Перші свої казки Ш. Перро написав у віршах, які закінчував повчальними віршованими рядками. Деякі пам’ятав з дитинства, про інші довідався протягом життя, адже писати казки письменник почав вже у 68 років.

16 травня 1703 року Шарль Перро пішов з життя. Йому було лише 75 років. Поховали його на паризькому кладовищі Сен Бонуа. На початку ХІХ століття у зв’язку із закриттям кладовища, останки Шарля Перро були перенесені до підземного некрополя церкви Сен Бонуа.
Доки читають його казки, живе пам’ять про нього. Казки – справа давня. Вони прийшли з тих часів, коли не було ані книги, ані письменників. Але Шарль Перро зумів переповісти те, що чув від няні з дитинства таким чином, що його казками зачитувалися не лише діти, але й дорослі.
Поступово вся Європа взнала героїв казок Шарля Перро.

На сюжети казок Перро створено опери «Попелюшка», «Замок герцога Синя Борода», балети «Спляча красуня», «Попелюшка», багато фільмів та мультфільмів.

https://nbu4kids.wordpress.com/2018/01/23/%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D1%96-%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%BA%D0%B8-%D0%B7-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D1%87%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F%D0%BC/#more-27199- джерело 

Комментариев нет:

Отправить комментарий